Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yıldızlar Türkiye Şampiyonası sona erdi
03 Ağustos 2009, 16:09

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yıldızlar Türkiye Şampiyonası sona erdi

Yarışmaya Muğla, Diyarbakır, Trabzon, Ankara, Erzincan, İstanbul, Rize, Kayseri, Adana, Van, Isparta, Ağrı ve Giresun’dan 18 ekip katılmıştı..

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yıldızlar Türkiye Şampiyonası Milas’ta yapıldı.

Ekipler birbirleriyle kıyasıya yarışırken geleneksel dalda Diyarbakır Halay Gençlik Spor Kulübü birinci olurken, stilize dalda ise Muğla Fethiye Gazi İlköğretim Okulu Gençlik Spor Kulübü birinci oldu.
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yıldızlar Türkiye Şampiyonası, önceki gün saat 19.00’da Atapark’ ta yapıldı. Yarışmaya Muğla, Diyarbakır, Trabzon, Ankara, Erzincan, İstanbul, Rize, Kayseri, Adana, Van, Isparta, Ağrı ve Giresun’dan 18 ekip katımıştı.Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’na Geleneksel Dalında; Muğla’dan MUFAD Gençlik Spor Kulübü, Diyarbakır’dan Halay Gençlik Spor Kulübü, Trabzon’dan Beşikdüzü Spor Kulübü, Ankara’dan Akademi Gençlik Spor Kulübü, Erzincan’dan Üzümlü Belediyesi Spor Kulübü, Elazığ’dan EKHOD Gençlik Spor Kulübü, İstanbul’dan İstanbul Mareşal Fevzi Çakmak İ.Ö.O. Gençlik Spor Kulübü, Rize’den Rize Gençlik Spor Kulübü ve Kayseri’den Dadaloğlu Spor Kulübü katılırken,Stilize Dalında; Muğla’dan Fethiye Gazi İ.Ö.O. Gençlik Spor Kulübü, Adana’dan Seyhan Belediyesi Gençlik Spor, İstanbul’dan Pendik Atatürk İ.Ö.O. Gençlik Spor, Van’dan Van Eğitim Gençlik Spor, Trabzon’dan Taka Müzik ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü, Ankara’dan HOY-TUR Gençlik Spor Kulübü, Isparta’dan Isparta Yedişehitler İ.Ö.O. Gençlik Spor Kulübü yer aldı.Şampiyona öncesinde konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat: “İlk defa ilçemizde folklor alanında ve üstelik Türkiye çapında yapılan bir yarışmanın finaline ev sahipliği yapıyoruz.
Etkinlik kapsamında gelen 500’e aşkın misafirimizi ağırlıyoruz. Gerçekten kapsamlı bir çalışma. Bir belediye başkanı olarak bu etkiliğin burada yapılmasından dolayı büyük gurur duyuyorum.” dedi.Başkan Tokat’tan sonra mikrofona gelen Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Mehmet Sertaç Şevki Demirtaş da, “Milas hakikaten kalbi sıcak insanların memleketi, kalbi geniş insanların memleketi misafirperverliğin anayurdu diyebiliriz buraya. Onun için bizler sizleri alkışlıyoruz. Biz bu tür etkinlikleri büyük şehirlerde çok kolay gerçekleştirebiliyoruz. Ancak Anadolu’nun birbirinden güzel kentlerinde bunu başarmak hakikaten zor oluyor, bunun için yürek gerekiyor, görüyoruz ki bu yürek Milas’ta var. ,
Buraya Türkiye’nin dört bir yanından gelenler var. İşte Anadoluluk budur, herkese kucak açmaktır” diye konuştu.Demirtaş, Muğla Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, Milas Kaymakamı Şahin Aslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Güllük Belediye Başkanı Aytunç Kayrakçı ve MİTSO Başkanı Enver Tuna’ya katkılarından dolayı birer plaket verdi.Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış da konuşmasında memleketin dört bir yanından gelen gençlerin yüzyıllardan beri süre gelen kültürleri insanlara yansıtacaklarını belirterek onlara başarılar diledi.Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu’na Milas’a güzel bir gece yaşattıkları için Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Mehmet Sertaç Şevki Demirtaş’a bir tablo hediye etti.Sonrasında tüm ekiplere madalyaları ve teşekkür belgeleri verildi, sonrasında gecenin merakla beklenen sonuçların açıklanmasına geçildi. Geleneksel dalda; 1. Diyarbakır Halay Gençlik Spor Kulübü, 2. Erzincan Üzsümlü Belediyesi Spor Kulübü ve 3. Trabzon Beşikdüzü Spor Kulübü derece giren ekipler oldu. Sonrasında dereceye giren ekiplere ödülleri verildi.
,
Stilize dalda; 1. Muğla Fethiye Gazi İlköğretim Okulu Gençlik Spor Kulübü, 2. Van Eğitim Gençlik Spor Kulübü ve 3. İstanbul Pendik Atatürk İlköğretim Okulu Gençlik Spor Kulübü dereceye girdi.Muğla birinciliğinden sonra Ege birinciliğini de kazanan Fethiye Gazi ilköğretim Okulu öğrencileri daha önce de katıldıkları 16 yarışmada 13 birincilik 3 ikincilik elde etmişti.
Önce sahnenin sağ tarafında yer belirlenen basın mensupları protokolün önünden gelip geçileceği ve hakem heyetinin o kısımda olmasından dolayı sonrasında sahnenin sol tarafına alındı. Ancak program esnasında sahne önüne yaklaşarak işlerini yapmaya çalışan yaygın ve yerel basın mensuplarına Türkiye Halk Oyunları Federasyonu görevlileri tarafından biraz geri gitmeleri istendi. Sonrasında görevliler tarafından itilerek basın mensuplarının başka bir yere geçmeleri istendi o da yetmiyormuş gibi oturmaları istendi. Bu durum ister istemez bir gerginlik yarattı

Bu haber 3505 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

BEĞEN

YAZARLAR

Kerem ENGİN Kerem ENGİN
YÜREKLERİMİZ RAMAZANA HAZIR MI?
Nuri ARSLAN Nuri ARSLAN
GÜVENİLİR OLMAK
Aile ve Din Aile ve Din
Engelli Yakını Olmak
İbrahim Hakkı Dondurmacı İbrahim Hakkı Dondurmacı
Yönetici ve atayanlarından beklentilerimiz
Halil YILMAZ Halil YILMAZ
O Büyük Adamlara
Betül Dağüstün Betül Dağüstün
Kıskançlık
Ecz. Dilan Özmen Özgün Ecz. Dilan Özmen Özgün
Yine Bir CAN’ın ardından
Bahattin KONAK Bahattin KONAK
Komşu Hakkı
Nuran ÖZBEY Nuran ÖZBEY
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Fatih ÜÇGÜN Fatih ÜÇGÜN
Diyadin Kanyonu Oluşumu ve Doğal Güzelliği

GÜNCEL HABER