Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Patnos Doğansu Kız Kuran Kursu  öğrencilerinin mezuniyet sevinci
15 Haziran 2010, 18:00

Patnos Doğansu Kız Kuran Kursu öğrencilerinin mezuniyet sevinci

Kuran okumayı öğrenen kız öğrenciler, Kur'an kursunu velilere sundukları mezuniyet programıyla tamamladı. 8 ay süren kurslar süresince öğrenciler başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere temel dini bilgiler de öğrendi. Kursu başarıyla tamamlayan kız öğrencilerin hazırlamış olduğu mezuniyet programı da velilerin büyük beğenisini kazandı.

Patnos’a bağlı Doğansu Köyü Kuran Kursu'ndan mezun olan 17 kız kursiyere sertifikaları törenle verildi. Kuranı öğrenen kız öğrenciler, Kur'an kursunu velilere sundukları mezuniyet programıyla tamamladı. 8 ay süren kurslar süresince öğrenciler başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere temel dini bilgiler de öğrendi.

Kursu başarıyla tamamlayan kız öğrencilerin hazırlamış olduğu mezuniyet programı da velilerin büyük beğenisini kazandı. Programda öğrenciler Kur'an-ı Kerim'den öğrendikleri süreleri okuyup birbirinden güzel ilahiler seslendirdi. Doğansu Köyü Camii İmam Hatibi Muhsin İnan ile kız Kuran Kursu öğreticisi Reyhan Dilmaç rehberliğinde hazırlanan program, öğrenci aileleri tarafından ilgiyle takip edildi. Kursu tamamlayan öğrencilere başarılar dileyen Doğansu Cami İmam Hatibi Muhsin İnan, kuran kursunda bu yıl ilk mezunlarını vermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. İnan, öğrencilerin bilgi ve becerilerini de ortaya koyduğunu söyleyerek, aynı zamanda öğrencilerinin bir yıl boyunca dinin temel kuralları ve temel ilmihal bilgileri konularında da bilgi aldığını kaydetti.

Törende konuşan Patnos Müftüsü Şevket Dilmaç, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak eğitim-öğretim hayatına devam eden Kur'an Kursları'nda ibadet, Ahlak, Hz. Muhammed'in hayatı ve Kuran-ı Kerim'i yüzünden okuma eğitimi alan ilçedeki 8 kuran kursundan 130 bayan kursiyerin kursu başarıyla bitirip belgelerini almaya hak kazandığını belirtti. Dilmaç, ilçe genelinde 8 tane Kuran Kursunun olduğunu belirterek, yapımına başlanan Kuşkaya, Çukurbağ ve Hasandolu Kuran Kurslarının da önümüzdeki yıldan itibaren hizmet vereceğini bildirdi. Hedeflerinin Kuran Kursu sayısını 15'e çıkarmak olduğunu vurguladı.

 Müftü Dilmaç, kursların Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak halkın dini konularda doğru bilgiyle aydınlatılmasına da önemli katkı sağladığını ifade ederek, Kur'an Kursu vesilesiyle halka yönelik vaaz ve irşat faaliyetlerinin de olduğunu vurguladı. Patnos Müftüsü Şevket Dilmaç,''Kuranın okunması, dinlenmesi ve yaşanmasına sevap olan ve bu maksatla Allah tarafından gönderilen ilahi bir kitaptır. Müminler için bir şifa kaynağıdır. Bugün dünyada ve ahrette mutluluğa ulaşmak istiyorsak, Kuran-ı Kerim'in bu ilahi aydınlığına müracaat etmek ve onun prensipleri doğrultusunda yaşamak durumundayız. Buna müracaat edersek dünyada ve ahirette huzuru yakalamamız hiç de zor olmayacaktır.''diye konuştu.

 Daha sonra Patnos Müftüsü Şevket Dilmaç, Patnos Vaizi Mustafa Tunçeli, Din Görevlileri Derneği Başkan Yardımcısı Nazıf Katılmış, Doğansu Köyü Camii İmam Hatibi Muhsin İnan ile kurs öğreticisi Reyhan Dilmaç tarafından kursu başarıyla bitiren 17 bayan kursiyere belgeleri ve hediyeleri verildi. 67 Yaşında hem Kuran-ı Kerimi hem de okuma yazmayı öğrendi Doğansu köyünde yaşayan Nafiye İnan, ömrü boyunca arzuladığı Kur-an'ı Kerim'i okumayı 67 yaşında başardı. Ayrıca ilçe müftülüğünün Halk Eğitim Merkeziyle işbirliği yaparak açtırdığı okuma yazma kurslarına da giden Nafiye İnan, okuma yazmayı da öğrenerek yaşın ilim için önemli olmadığını bir kez daha göstermiş oldu. Sene başından beri Doğansu Kuran Kursuna devam eden ve Kuran-ı Kerimi öğrenen Nafiye İnan, kurs belgesini Müftü Şevket Dilmaç'ın elinden aldı.

 Nafiye İnan,''Yüce yaratıcımızın biz kullarına mesajlarını ilettiği dinimizin yüce kitabı Kur'anı geç de olsa öğrendim ve şükürler olsun iyi ki öğrendim. Gençlerin, yüce kitabımızı öğrenmek için benim gibi yaşlanmayı beklememelerini tavsiye ediyorum. Allaha şükürler olsun aynı zamanda kursta okuma yazmayı da öğrendim.''şeklinde konuşarak duygularını dile getirdi.

Bu haber 1511 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

BEĞEN

YAZARLAR

Kerem ENGİN Kerem ENGİN
YÜREKLERİMİZ RAMAZANA HAZIR MI?
Nuri ARSLAN Nuri ARSLAN
GÜVENİLİR OLMAK
Aile ve Din Aile ve Din
Engelli Yakını Olmak
İbrahim Hakkı Dondurmacı İbrahim Hakkı Dondurmacı
Yönetici ve atayanlarından beklentilerimiz
Halil YILMAZ Halil YILMAZ
O Büyük Adamlara
Betül Dağüstün Betül Dağüstün
Kıskançlık
Ecz. Dilan Özmen Özgün Ecz. Dilan Özmen Özgün
Yine Bir CAN’ın ardından
Bahattin KONAK Bahattin KONAK
Komşu Hakkı
Nuran ÖZBEY Nuran ÖZBEY
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Fatih ÜÇGÜN Fatih ÜÇGÜN
Diyadin Kanyonu Oluşumu ve Doğal Güzelliği

GÜNCEL HABER